Gwałtowny wzrost liczby przypadków w Irlandii - ostrzeżenie HSE

Przedstawiciele HSE wystosowali komunikat do mieszkańców Irlandii w tej sprawie.

W Irlandii rośnie liczba osób, które zgłaszają się u lekarza z objawami zakażenia norowirusami.

Norowirusy

W okresie łagodnych warunków zimowych wirusy mogą łatwo rozprzestrzeniać się między ludźmi. I tak jest właśnie w tym przypadku, jak ostrzegają przedstawiciele HSE.

Już od kilku tygodni gwałtownie przybywa w Irlandii pacjentów skarżących się na tzw. grypę żołądkową (vomiting bug), za którą odpowiedzialne są norowirusy. W grupie podwyższonego ryzyka są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore.

Objawy jak nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha zazwyczaj mijają po kilku dniach, jednak niebezpieczeństwo wynika z odwodnienia organizmu.

W przypadku pojawienia się objawów, należy skontaktować się z lekarzem GP telefonicznie, by nie zarażać innych pacjentów w poczekalniach. Wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia i nawet jednorazowy kontakt z osobą zainfekowaną grozi zarażeniem się.

Komunikat HSE

W miarę możliwości należy unikać dużych skupisk ludzi, jak zaleca HSE. Należy także przestrzegać podstawowych zasad higieny jak częste i dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą.

Przypomina się przy tym, że stosowanie płynów i żeli do rąk zawierających alkohol nie chroni przed zakażeniem norowirusami.

W komunikacie zalecono, by osoby zakażone pozostały w domu i nie chodziły do pracy ani do szkoły. Nie powinny też odwiedzać domów opieki ani szpitali do 48 godzin po ustąpieniu objawów.