Istnieją „poważne obawy” dotyczące gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19 w części Irlandii.

Dr Mai Mannix, dyrektor Public Health Mid-West, poinformowała w piątek, że istnieją „poważne obawy” dotyczące nagłego wzrostu liczby przypadków Covid-19 w ostatnich dniach w hrabstwie Limerick.

Wzrost liczby zakażeń w Irlandii

Według oficjalnych danych, od niedzieli do czwartku odnotowano w hrabstwie 137 nowych przypadków, z czego 46 potwierdzono w czwartek.

Tak gwałtowny wzrost liczby zakażeń można przypisać spotkaniom towarzyskim, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Mieszkańcy gromadzili się w pomieszczeniach, uczęszczali na spotkania weekendowe, a zakażenie przenosili potem do miejsc pracy – twierdzi dyrektor Public Health Mid-West.

Ostrzeżenie w Irlandii

Dr Mannix ostrzegła, że jeśli liczba nowych przypadków będzie się utrzymywać w obecnym tempie, „znajdziemy się w bardzo niepokojącej sytuacji”. Takiego wysokiego poziomu infekcji nie odnotowano w hrabstwie od początku marca.

Jej zdaniem priorytetem jest teraz powstrzymanie tego trendu – przez identyfikację i izolację nowych przypadków oraz przez śledzenie najbliższych kontaktów.

Dr Mannix apeluje też do osób, które mają objawy Covid-19, aby nie pojawiały się na oddziałach ratunkowych lub w przychodniach rodzinnych. Zamiast tego należy dzwonić z wyprzedzeniem po poradę i unikać kontaktu z innymi ludźmi poprzez samoizolację.