Huragan Lee - alerty ostrzegawcze w Irlandii

W związku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi wprowadzono alerty ostrzegawcze w Irlandii.

Synoptycy ostrzegają, że do Irlandii dotrą pozostałości Huraganu Lee z silnymi wiatrami i ulewnymi opadami deszczu.

Huragan Lee w Irlandii

Huragan, który wyrządził spustoszenie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, spodziewany jest tutaj we wtorek w postaci nieco osłabionej burzy tropikalnej.

Alan O’Reilly z serwisu Carlow Weather ostrzega, że zachodnia część kraju może doświadczyć bardzo intensywnych opadów deszczu.

Poziom wód opadowych może wynieść tam nawet 40 mm w ciągu zaledwie 24 godzin. Na wschodzie i południu kraju opady będą znacznie mniejsze i wyniosą od 5 do 10 mm.

Alerty pogodowe w Irlandii

W związku z pogorszeniem warunków pogodowych wprowadzono alerty ostrzegawcze dla mieszkańców Irlandii. Alerty mogą zostać przedłużone, ich status może też ulec zmianie.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Zachodnie Galway, Kerry

Od: wtorku 19 września od godziny 00:00
Do: wtorku 19 września do godziny 06:00

oraz

Od: wtorku 19 września od godziny 17:00
Do: środy 20 września do godziny 03:00

Wiatr z południa na południowy zachód będzie bardzo silny i porywisty. Potencjalne skutki to ryzyko spadających gałęzi/drzew i przemieszczania się luźnych śmieci. Utrudnienia dla kierowców.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Clare, Cork, Kerry, Limerick, Tipperary, Donegal, Connacht

Od: wtorku 19 września od godziny 00:00
Do: środy 20 września do godziny 06:00

Okresowe opady deszczu będą intensywne i długotrwałe, a ich skumulowana suma wyniesie od 30 do 60 mm, lokalnie więcej na wzgórzach.

We wtorek w ciągu dnia w wielu częściach kraju deszcz na jakiś czas osłabnie, po czym intensywne opady powrócą we wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę. Potencjalne skutki to lokalne powodzie i utrudnienia dla kierowców.

Prognoza pogody w Irlandii

W ciągu tygodnia opady deszczu ustąpią na wschód w środę rano, a z zachodu nadejdą momenty słoneczne i częste opady deszczu, z których niektóre mogą być intensywne. Najwyższe temperatury wyniosą od 15°C do 18°C.

Natomiast w weekend przewiduje się ponownie niespokojne warunki, z okresami intensywnych opadów deszczu i silnymi wiatrami.