"Incydent medyczny" w szkole w Irlandii - czterech uczniów poszkodowanych

Do zdarzenia doszło w jednej z irlandzkich szkół średnich. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Przedstawiciele Gardy podali szczegóły zdarzenia, do którego doszło w jednej ze szkół średnich w Irlandii.

Szkoła w Irlandii

Jak poinformowano, w wyniku „incydentu medycznego” w szkole w Fermoy w hrabstwie Cork, czterech nastolatków (w wieku 14 i 15 lat) nagle zachorowało po użyciu e-papierosów.

Funkcjonariusze Gardy podjęli środki w celu zabezpieczenia papierosów elektronicznych po tym, jak uczniowie zaczęli odczuwać mdłości i wymiotować w szkole, co spowodowało wezwanie służb ratunkowych w środę o godzinie 10:00.

Źródła donoszą, że podejrzewa się, iż nastolatkowie używali e-papierosów z zawartością konopi, w tym substancji psychoaktywnej THC, co prawdopodobnie było przyczyną ich złego samopoczucia.

Po zdarzeniu, Garda przeprowadziła szereg przeszukań w nieruchomościach komercyjnych, konfiskując przedmioty potencjalnie dowodowe, które zostaną przesłane do Forensic Science Ireland w celu dalszej analizy.

Dochodzenie Gardy

Radny lokalny, Noel McCarthy, wyraził pochwałę za szybkie reakcje personelu szkoły i służb ratunkowych, dodając, że młodzi chłopcy czują się teraz dobrze.

W oświadczeniu Gardy stwierdzono, że prowadzone jest dochodzenie wobec wszystkich okoliczności tego incydentu medycznego.

E-papierosy, nazywane także „vapes”, stały się powszechnie używane przez nastolatków w ostatnich latach.

Służba zdrowia (HSE) ostrzega przed związanym z tym ryzykiem, takim jak uzależnienie od nikotyny, uraz spowodowany wadliwymi bateriami e-papierosów oraz zatrucie wynikające z ekspozycji na toksyny.

Garda apeluje o współpracę społeczności i zachęca osoby posiadające informacje związane z tym zdarzeniem do kontaktu pod numerem 025 82100 lub pod numerem 1800 666 111 bądź z dowolnym posterunkiem Gardy.