Pająki wielkości zagościły już w wielu domach w Irlandii.

Właśnie nadeszła pora roku, która wielu osobom kojarzy się nie tylko ze szkołą, ale przede wszystkim z inwazją stworzeń o długich, włochatych odnóżach.

Pająki w Irlandii

Jesienią pająki szukają ciepłych i suchych miejsc, w których będą mogły się spokojnie rozmnażać. A coraz niższe temperatury na zewnątrz zachęcają je do przebywania w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Już od kilku lat w Irlandii dominuje gatunek jednych z największych pająków, których owłosione odnóża mogą mieć nawet 10 cm.

To kątnik większy, którego męskie osobniki mogą dorastać do wielkości dłoni – w zależności od ilości spożywanego pokarmu. Szeroki rozstaw odnóży pozwala tym pająkom poruszać się z niespotykaną prędkością – nawet do 60 cm/s.

Ugryzienie pająka

Pająki te nie są niebezpieczne, ale czasami mogą ugryźć, co bywa bardzo bolesne. W miejscu ugryzienia może pojawić się zaczerwienienie i swędzenie, a ślad utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Mieszkańcy Irlandii powinni zachować ostrożność nie tylko w domach, ale też w ogrodach czy szopach, gdzie często zakładają gniazda. Spotkać je można raczej przypadkiem – ukryte za meblami, pod łóżkiem, w zasłonie czy w kwietnikach.