Irlandia szykuje się na białe święta Bożego Narodzenia

Irlandia przygotowuje się na białe święta Bożego Narodzenia, gdyż prognozy wskazują na opady śniegu podczas świątecznego sezonu.

Rok 2023 był pełen wyzwań pogodowych dla Irlandii, a w nadchodzące święta Bożego Narodzenia może pojawić się śnieg – ku zaskoczeniu wielu mieszkańców.

Śnieg w Irlandii

Met Eireann ostrzega przed zmianami pomiędzy zimnym polarnym powietrzem morskim a ciepłym podzwrotnikowym powietrzem w czasie świątecznym.

W przyszłym tygodniu przeważać będzie silny zachodni przepływ powietrza, z wysokim ciśnieniem na południu i niskim na północy.

Prognozy wskazują na mieszane warunki pogodowe, z suchszymi warunkami na wschodzie i południu oraz wilgotniejszymi na zachodzie i północy.

Biała Wigilia jest bardziej prawdopodobna, niż początkowo zakładano. Śnieg zacznie padać w sobotę, 23 grudnia, na północnym zachodzie, a następnie rozprzestrzeni się po całym kraju.

Według serwisu WX Charts, śnieg pojawi się około 12:00 po kilku dniach intensywnych opadów deszczu na północy. Choć większość śniegu w Leinster ustąpi w Wigilię, w Dublinie opady mogą trwać kilka dni dłużej.

Największe opady śniegu spodziewane są w Donegal w Boże Narodzenie, a południowa część kraju może spodziewać się silnych opadów śniegu wieczorem.

Alert pogodowy w Irlandii

Tymczasem meteorolodzy z Met Éireann ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu z porywistym wiatrem dla zachodniego Galway.

Alert obowiązuje w niedzielę 17 grudnia od godziny 07:00 do godziny 21:00. Alert może zostać przedłużony, jego status może też ulec zmianie.

Mieszkańcom rejonu objętego ostrzeżeniem zaleca się sprawdzanie komunikatów pogodowych Met Éireann na bieżąco.