Osoby posiadające certyfikat szczepienia przeciwko Covid-19 mogą mieć mniejsze ograniczenia w Irlandii.

We wtorek opublikowano plan wdrożenia szczepionki przeciwko Covid-19 w Irlandii. Pojawiła się też kwestia wydawania świadectwa przyjęcia szczepienia.

Podczas uruchamiania Krajowego Programu Szczepień Covid-19 Minister Zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że certyfikaty mogą odegrać kluczową rolę w walce z koronawirusem, jeśli szczepionka znacznie zmniejszy przenoszenie choroby.

Rząd oceni wpływ programu szczepień przed podjęciem decyzji o sposobie wykorzystania certyfikatów.

Spekuluje się, że zaświadczenia będą wykorzystane w przypadku podróży lotniczych w Unii Europejskiej. Można je będzie również wykorzystać, aby umożliwić większą frekwencję na zgromadzeniach masowych (np. mecze, koncerty).

Źródło rządowe stwierdziło, że „nic nie jest wykluczone” w odniesieniu do sposobu wykorzystania certyfikatów. Przed podjęciem takiej decyzji potrzebna będzie jednak ocena wpływu programu szczepień na rozprzestrzenianie się choroby.

Minister Donnelly powiedział, że spodziewa się, że stosowanie świadectw szczepienia będzie „ewoluować”, ponieważ więcej będzie wiadomo na temat wpływu szczepionek w nadchodzących miesiącach.