Nowy system ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w Irlandii.

Od poniedziałku 25 kwietnia uruchomiony zostanie system kamer pomiaru prędkości na odcinku drogi M7 w hrabstwie Tipperary. Podobny system działa już w Port Tunel w Dublinie.

Nowy system w Irlandii

Główny system kamer monitorujących średnią prędkość na autostradzie zlokalizowany na odcinku M7 w Tipperary między węzłem 26 a węzłem 27 zacznie działać od godziny 7:00 rano.

Kamery będą działać po obu stronach autostrady, w kierunku wschodnim i zachodnim. Kierowców, którzy nie dostosują prędkości swojego pojazdu do limitu 120 km/h, czeka mandat w wysokości 80 euro oraz trzy punkty karne.

Wybrane lokalizacje są przedmiotem częstych kolizji w tym obszarze, na co wpływają występujące tam zjawiska pogodowe (mikroklimat).

Rzecznik Gardy powiedział:

Analiza danych o ruchu przeprowadzona przez Transport Infrastructure Ireland (TII) pokazuje, że przekraczanie prędkości jest typowym zachowaniem kierowców na odcinkach sieci autostrad o małym natężeniu ruchu w całym kraju.
Ten rodzaj zachowania kierowcy jest bardzo niebezpieczny i potęguje się podczas deszczu lub gradu, zwiększając ryzyko poważnych wypadków. Ponadto dane wykazały, że prędkości nie są odpowiednio moderowane w odpowiedzi na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak ulewny deszcz lub niskie temperatury na drogach.

Rzecznik Gardy poinformował też, że przed zainstalowaniem systemu zgodność z ograniczeniem prędkości do 120 km/h na autostradzie wynosiła poniżej 70%. W okresach testowania systemu poziom zgodności wzrósł, ale pozostaje poniżej 90%.