Kolejne przypadki zapalenia opon mózgowych w Irlandii

HSE potwierdza kolejne przypadki zapalenia opon mózgowych w różnych rejonach Irlandii.

Przedstawiciele HSE potwierdzili, że sprawdzane są kolejne przypadki meningokokowego zapalenia opon mózgowych w Irlandii.

Zapalenie opon mózgowych

Zgłoszono w sumie cztery przypadki, trzy z nich zostały potwierdzone, czwarty jest nadal określany jako „możliwa” infekcja.

Trzy spośród tych czterech przypadków dotyczy osób dorosłych, a jeden dotyczy dziecka w wieku poniżej 10 lat.

Przedstawiciele HSE potwierdzili też, że dwie osoby zmarły. Jedna z nich to 20-kilkuletnia kobieta z hrabstwa Limerick, druga to 18-latek z hrabstwa Dublin.

Na obecną chwilę nie jest znany związek między wszystkimi zgłoszonymi przypadkami zakażenia meningokokami. Każdy z nich dotyczy innego regionu Irlandii.

Komunikat HSE

W dzisiejszym komunikacie HSE potwierdzono, że wszelkie bliskie kontakty osób dotkniętych chorobą będą leczone antybiotykami, aby zapobiec infekcji, a „w razie potrzeby zostaną zaoferowane szczepionki”.

Zaapelowano, aby każda osoba, która wykazuje wczesne objawy zakażenia meningokokami, dążyła do uzyskania pomocy medycznej.

Niepokój powinny wzbudzić takie obawy jak: gorączka, ból głowy, sztywność karku, wymioty, senność, skurcze żołądka lub gorączka z zimnymi rękami i stopami.