Kolejne wsparcie dla mieszkańców Irlandii - pierwsze informacje

Premier Irlandii zdradził pierwsze szczegóły nowego planu wsparcia dla mieszkańców.

Od kilku tygodni trwa publiczna debata na temat rządowego planu wsparcia dla mieszkańców Irlandii wobec wysokich kosztów życia.

Koszty utrzymania w Irlandii

Premier Irlandii, Leo Varadkar powiedział właśnie, że koszty utrzymania wciąż rosną, pomimo mile widzianego spowolnienia stopy inflacji.

Powiedział też, iż trzeba bardziej pomóc mieszkańcom w okresie wiosennym. Taoiseach stwierdził, że „gospodarka jest silna, finanse publiczne są dobrze zarządzane” i dlatego rząd jest w stanie pomagać ludziom.

Leo Varadkar poinformował, że ostateczne decyzje w sprawie wiosennego wsparcia nie zostały jeszcze podjęte, ale „w pakiecie kosztów utrzymania na wiosnę znajdzie się element opieki społecznej i emerytur”.

Plan rządu

Premier przyznał, że z kosztami życia najbardziej borykają się emeryci i renciści oraz osoby otrzymujące świadczenia socjalne.

Zapewnił jednak, że rząd udzieli wsparcia także pozostałej części społeczeństwa, ogłaszając „powszechne świadczenie socjalne”.

Tymczasem niektóre źródła rządowe uważają, że skuteczne byłoby ponowne przyznanie części jednorazowych świadczeń socjalnych, które wprowadzono podczas Budżetu 2023.

Wśród wymienionych płatności znalazły się: Living Alone Allowance, Fuel Allowance, Working Family Payment oraz podwójne wypłaty tygodniowych świadczeń socjalnych.