Kolejny rekord w Irlandii - największe opady deszczu od 60 lat

Mieszkańcy Irlandii muszą być gotowi na dalsze niesprzyjające warunki pogodowe, które mogą trwać przez kolejne miesiące.

Według danych klimatycznych Met Éireann, październik okazał się trzecim najbardziej deszczowym miesiącem w historii hrabstwa Cork.

Sztorm Babet w Irlandii

Lotnisko w Cork zarejestrowało 307 mm opadów deszczu, podczas gdy stacja Moore Park odnotowała najwyższe opady deszczu od ponad 60 lat.

Stacja pogodowa Roches Point również zanotowała rekordowe opady, których poziom nie był tak wysoki od 2004 roku.

Najbardziej intensywne opady deszczu wystąpiły 18 października, kiedy to sztorm Babet dotarł do hrabstwa Cork.

Tego dnia miernik na lotnisku zanotował aż 55,6 mm deszczu, co stanowiło znaczną część ogólnej sumy opadów w całym miesiącu.

Powodzie w Irlandii

Te ekstremalne opady deszczu spowodowały poważne powodzie na znacznym obszarze hrabstwa Cork, a także w hrabstwa Waterford i hrabstwa Kerry.

To już drugi rekord miesięcznych opadów w ciągu tego roku w Irlandii. Poprzedni rekord został pobity w lipcu, w wszystko wskazuje na to, że niezwykle deszczowy rok 2023 nie kończy się na październiku.

Z danych wynika, że dziewięć stacji pogodowych w całym kraju już przekroczyło przewidywane roczne opady deszczu, a prognozy meteorologiczne nie przewidują poprawy w najbliższych dwóch miesiącach.

Mieszkańcy Cork muszą być gotowi na dalsze niesprzyjające warunki pogodowe, które mogą trwać przez kolejne miesiące.