Komunikat do mieszkańców Irlandii - to pierwsza taka misja

Ministerstwo Transportu wydało komunikat z ostrzeżeniem dla mieszkańców Irlandii.

Ministerstwo Transportu wydało komunikat z ostrzeżeniem dla mieszkańców Irlandii w związku z potencjalnym zagrożeniem ze strony spadających szczątków rakiety.

Komunikat do mieszkańców

Komunikat skierowano do załóg statków dalekomorskich i lokalnych rybaków, aby od 22:00 w poniedziałek do 01:00 we wtorek pozostawali poza obszarem oceanu na południe od Cork i Kerry.

Ostrzeżenie odnosi się do misji wystrzelenia rakiety przez Virgin Orbit, firmę zajmująca się wysyłaniem satelitów na orbitę.

W zawiadomieniu poinformowano, że jeśli start przebiegnie zgodnie z planem, nie będzie żadnych szczątków, ale w razie nieszczęśliwego wypadku, istnieje możliwość spadnięcia szczątków rakiety.

Władze lotnicze także wydały stosowne ostrzeżenie dla przedstawicieli linii lotniczych korzystających z tego obszaru.

Obserwacja

Firma Virgin Orbit użyje zmodyfikowanego odrzutowca Boeing 747, pod którym umocowana została rakieta z małymi satelitami.

Kiedy samolot znajdzie się na wysokości ponad 10 tys. metrów, rakieta zostanie wypuszczona w kierunku południowego Atlantyku, by wynieść satelity na orbitę.

Po raz pierwszy start orbitalny odbędzie się z terenu Wielkiej Brytanii i pierwszy raz, kiedy taki start rakiety będzie widoczny na żywo w Europie Zachodniej.

Dla obserwatorów w Irlandii rakieta będzie widoczna przez około minutę tuż po wystrzeleniu na południowym horyzoncie hrabstwa Cork i hrabstwa Kerry.