Kontrole drogowe w całej Irlandii. Apel do kierowców

Wzmożone kontrole drogowe przeprowadzane będą na terenie całej Irlandii.

W obliczu długiego weekendu, Irlandzka Rada Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) wraz z Gardą apelują do kierowców o zwiększoną ostrożność na drogach w całej Irlandii.

Kierowcy w Irlandii

Jest to reakcja na alarmujące dane, według których pierwszy weekend lutego historycznie wiązał się z wyższym ryzykiem wypadków drogowych, w tym śmiertelnych.

W związku z tym Garda apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza że zmrok zapada wciąż bardzo wcześnie, co może dodatkowo zwiększać ryzyko wypadków.

Na poziomie krajowym, według danych RSA, życie na drogach straciło 184 ludzi w ubiegłym roku, co jest najwyższą liczbą ofiar śmiertelnych od prawie dekady.

Jak wynika z badań RSA, w 2023 roku najwyższym wiekiem ryzyka wśród użytkowników dróg były osoby w wieku 16-25 lat.

Mając na uwadze te dane, Garda przeprowadzi wzmożone kontrole drogowe w ten długi weekend, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Kontrole drogowe w Irlandii

W ramach apelu o bezpieczną jazdę, kierowcy są zachęcani do przestrzegania kilku kluczowych zasad:

  • dostosowania prędkości do warunków drogowych
  • zapinania pasów bezpieczeństwa
  • unikania prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków
  • niekorzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy

Podkreślono również, że należy być świadomym, iż nawet jeśli dzień wcześniej spożywano alkohol, rano kierowca może nadal nie być w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu.

RSA i Garda zwracają uwagę, że długie weekendy są jednymi z najbardziej ruchliwych okresów na irlandzkich drogach i apelują o wzmożoną ostrożność oraz odpowiedzialne korzystanie z dróg przez wszystkich użytkowników.

Zakończenie tej akcji na irlandzkich drogach przewidziano na wtorek 6 lutego o godzinie 07:00 rano, jak informuje RSA.