Koszty życia a zarobki - niepokojące trendy w Irlandii

Rosnące koszty życia w Irlandii generują głęboki problem wśród społeczeństwa.

W Irlandii wzrost zarobków pozostaje w tyle za rosnącą inflacją, a najnowsze badania ujawniają niepokojące trendy.

Koszty życia w Irlandii

Rodziny zmagają się z coraz większymi trudnościami, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom podstawowe potrzeby. W wielu rodzinach w Irlandii coraz poważniejszy staje się problem braku wystarczającej ilości jedzenia.

Badanie przeprowadzone przez Barnardos pokazuje, że rodzice są gotowi na wiele poświęceń, by zapewnić dzieciom odpowiednie wyżywienie.

Liczba rodziców, którzy redukują swoje porcje jedzenia, wzrosła o 12% w stosunku do ubiegłego roku. Aż 41% rodziców przyznaje, że pomija posiłki lub zmniejsza ich wielkość, aby stać ich było na wyżywienie dzieci.

Coraz więcej rodziców nie tylko ogranicza własne posiłki, lecz także pożycza pieniądze na jedzenie, korzysta z banków żywnościowych i ogranicza wydatki na inne potrzeby domowe, w tym ubrania, rachunki, koszty medyczne i aktywności pozalekcyjne swoich dzieci.

Prawie jedna czwarta (24%) rodziców musiała pożyczyć pieniądze, aby nakarmić dziecko w ciągu ostatniego roku, co stanowi wzrost z 16% w październiku 2022 roku i 11% w styczniu 2022 roku. Dodatkowo, 21% rodzin musiało ograniczyć aktywności dzieci, aby stać ich było na jedzenie.

Zarobki w Irlandii

Mimo pewnych wzrostów zarobków, szybko rosnąca inflacja i zwiększone koszty podstawowych potrzeb prowadzą do poważnych trudności.

Średnie tygodniowe zarobki w Irlandii w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 921,81 euro, co oznacza wzrost o 2,1% w stosunku do poprzedniego roku.

Jednakże, ta poprawa jest daleka od satysfakcjonującej, biorąc pod uwagę, że inflacja w ostatnim kwartale osiągnęła poziom 4,5%.

Sektor technologiczny, mimo niedawnych zwolnień, utrzymuje pozycję najlepiej opłacanych pracowników w kraju, z około 4% wzrostem zarobków.

Natomiast pracownicy budowlani, pomimo dużego zapotrzebowania, odnotowali minimalny wzrost zarobków o 0,4%.

Minister Finansów, Michael McGrath, podkreśla dostępność pomocy państwowej, jednak mimo 10% inflacji w ubiegłym roku, niewiele osób szuka wsparcia u przedstawicieli opieki społecznej.