Koszty życia w Irlandii - Nowy plan wsparcia mieszkańców

Irlandzki rząd dąży do wdrożenia dalszego wsparcia dla mieszkańców płacących wysokie rachunki.

Już niedługo gospodarstwa domowe w Irlandii powinny skorzystać na nowej decyzji rządu, który chce pomóc w obniżeniu rachunków za energię.

Rachunki w Irlandii

Jeszcze w tym tygodniu Rada Ministrów ma zająć się sprawą przyjęcia nowych przepisów, zgodnie z którymi na firmy energetyczne w Irlandii nałożony zostanie podatek od nieoczekiwanych zysków (windfall tax).

Wprowadzenie podatku zaplanowano już w kolejnych tygodniach, a decyzja ta ma w efekcie doprowadzić do obniżenia rachunków płaconych przez mieszkańców Irlandii.

Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu podatku widfall tax skarb państwa zyska od około 280 do 600 milionów euro.

W marcu br. rząd zobowiązał się do wykorzystania środków z tego podatku na udzielenie kolejnych dopłat do rachunków za energię elektryczną.

Brak prądu w Irlandii

Tymczasem w poniedziałek 12 czerwca irlandzki operator zarządzający irlandzkim systemem elektroenergetycznym EirGrid, wprowadził bursztynowy alert z powodu niedoboru podaży energii elektrycznej z wiatraków i paneli słonecznych oraz przerw w pracy kilku generatorów.

Alert został już zniesiony, jednak mieszkańców zachęca się do zmniejszenia zużycia energii bądź unikania użytkowania energochłonnych urządzeń podczas bezwietrznych dni.