Koszty życia w Irlandii - rząd obiecuje wsparcie dla mieszkańców

Minister Finansów w Irlandii zapowiada działania mające na celu pomoc wobec rosnących kosztów życia.

Minister Finansów, Paschal Donohoe, potwierdził właśnie, że rząd podejmie działania mające na celu pomoc dla mieszkańców Irlandii.

Koszty życia w Irlandii

Za kilka tygodni ogłoszony zostanie nowy plan finansowy, Budżet 2023, którego sednem ma być właśnie wsparcie wobec rosnących kosztów życia.

Minister powiedział, że rząd zdaje sobie sprawę, że „szybko rosnące rachunki są źródłem prawdziwego zmartwienia i stanowią tak wiele wyzwań dla tak wielu ludzi”.

Rząd był zaangażowany w szereg działań na szczeblu krajowym i europejskim, aby pomóc ludziom radzić sobie z rosnącymi kosztami energii, twierdzi minister Donohoe.

Podkreślił także decyzję rządu o przesunięciu Budżetu 2023 z października na koniec września. Ma to pozwolić na wdrożenie niektórych środków jeszcze przed końcem tego roku.

Podwyżki cen energii w Irlandii

Tymczasem irlandzki dostawca energii Electric Ireland zapowiedział właśnie kolejną podwyżkę cen dla swoich klientów.

Od 1 października klienci będą płacić o 26,7% więcej za prąd i o 37,5% więcej za gaz. Jest to już trzecia podwyżka w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Wcześniejsze miały miejsce w maju i w sierpniu.

Po podwyżkach klienci Electric Ireland będą płacić średnio o 37,20 euro więcej na za prąd i o 42,99 euro więcej za gaz miesięcznie.