POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Najnowsza analiza przedstawia alarmujące dane dla najemców w Irlandii.

To bardzo trudny czas dla najemców w Irlandii. Kryzys na rynku mieszkaniowym już dawno wymknął się spod kontroli.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Kilka dni temu prezydent Irlandii, Michael D. Higgins, powiedział, że kryzys mieszkaniowy, z którym zmaga się kraj, nie jest już kryzysem, lecz „katastrofą”.

Jego słowa były szeroko komentowane w irlandzkiej prasie, jednak wicepremier Leo Varadkar przyznał rację słowom prezydenta.

W swojej wypowiedzi stwierdził między innymi, że w przypadku, gdy najemcy przeznaczają połowę dochodów na czynsz, oznacza to katastrofę.

Wynajem w Irlandii

Tymczasem senator Partii Pracy, Rebecca Moynihan, dokonała analizy danych dotyczących systemu HAP, który jej zdaniem „załamał się”.

Jej analiza wykazała, że w całej Irlandii jest tylko 820 dostępnych dla najemców z HAP nieruchomości. Na stronie Daft.ie jest mniej niż 10 ogłoszeń o wynajmie nieruchomości, które są odpowiednie (pod względem wielkości) dla odbiorców HAP, według tej analizy.

Zdaniem senator Moynihan potrzeba „znacznie więcej mieszkań socjalnych budowanych na dużą skalę”. W trybie pilnym należy też „zrewidować podstawowe limity HAP, ponieważ wyraźnie nie odzwierciedlają one skandalicznych czynszów”.