Kupno domu w Irlandii - Trudności dla nabywców

Nabywcy w Irlandii napotykają na problemy w związku z zakupem nieruchomości.

Dane z Central Banku oraz Banking and Payments Federation Ireland pokazują zmiany na rynku nieruchomości w Irlandii.

Nieruchomości w Irlandii

Oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych w Irlandii spadło w kwietniu do 4,24%. Miesięczne raty na 25-letni kredyt hipoteczny o wartości 300 000 euro zmniejszyły się z 1 610 euro do 1 599 euro, co daje oszczędność 132 euro rocznie.

Jednak pomimo spadku oprocentowania, nadal trudno jest uzyskać kredyt hipoteczny. Liczba nowych kredytów spadła, a wartość nowych pożyczek w kwietniu wyniosła 693 miliony euro.

Wprawdzie jest to wzrost o 10% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale spadek o 13% w skali roku. Większość pożyczek miała stałe oprocentowanie, a reszta zmienne.

Problemy na rynku nieruchomości

Dyrektor Generalny Banking and Payments Federation Ireland, Brian Hayes, mówi, że jest mało domów na sprzedaż w Dublinie, co sprawia, że ludzie szukają domów w innych hrabstwach.

Dyrektor Hayes podkreśla, że hrabstwa blisko Dublina, takie jak Kildare, Meath, Laois i Wicklow, są teraz bardzo popularne wśród nabywców domów.

Ponad 40% osób, które kupiły domy w Wicklow, Meath i Kildare w zeszłym roku, pochodziło właśnie z Dublina.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że ponad jedna na pięć osób w Irlandii pracuje teraz zdalnie. Dzięki temu mogą one wybierać domy dalej od Dublina.

Programy rządowe

Programy rządowe, takie jak Help to Buy i First Home Scheme, pomagają pierwszym nabywcom domów. W 2023 roku około 35% wniosków o Help to Buy pochodziło z Kildare, Meath, Laois i Wicklow.

Średnia wartość nowych domów kupionych w 2023 roku wyniosła 395 000 euro, a średnia wartość kredytu hipotecznego wyniosła 319 000 euro.

Kredyt hipoteczny

Średnia miesięczna rata kredytu hipotecznego dla nowych domów wzrosła do 1 516 euro w drugiej połowie 2023 roku – o prawie 400 euro więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku.

Dublin stanowił prawie jedną trzecią wszystkich kredytów hipotecznych w 2023 roku, a Cork było na drugim miejscu z 11,7%. Żadne inne hrabstwo nie przekroczyło 10%.