Lodowate masy powietrza w Irlandii - niebezpieczne warunki

Do gwałtownego spadku temperatur w Irlandii dojdzie już w ten weekend.

Irlandia, mimo dotychczas łagodnej pogody w listopadzie, szykuje się na nagłą zmianę, z prognozowanymi oblodzeniami i mrozem na ten weekend.

Zima w Irlandii

Prognozy wskazują, że w nocy z piątku na sobotę zimne powietrze z północy przetoczy się nad krajem, a temperatury spadną nawet do -3 stopni Celsjusza.

Najtrudniejsze warunki przewiduje się w Leinster i w środkowej części kraju, gdzie wilgotne obszary mogą przemienić się w potencjalnie niebezpieczne oblodzone powierzchnie.

Najłagodniejsze warunki prognozuje się w południowo-zachodniej części kraju, jednak według Met Éireann wszystkie regiony kraju są „narażone na spadek temperatur poniżej zera stopni”.

Obecne oznaki sugerują, że w poniedziałek i wtorek dominować będą bardziej pochmurne, wilgotne i nieco łagodniejsze warunki pogodowe, a od środy być może powróci chłodniejsza pogoda z przejaśnieniami, lecz ze zwiększonym ryzykiem kolejnych przymrozków.

Śnieg w Irlandii

Met Éireann ostrożnie ocenia możliwość opadów śniegu w ten weekend, mówiąc, że choć będzie zimno, to nic nie wskazuje na to, by miał pojawić się śnieg.

Temperatury dzienne pozostaną wyższe, a piątek i sobota mają być jasne i słoneczne. Mimo chłodnych poranków, maksymalne temperatury po południu mogą wynieść do 10 stopni Celsjusza.

Podobnie jak Met Éireann, Alan O’Reilly z Carlow Weather, zapowiada, iż jest szansa na kolejny atak mrozu w drugiej połowie przyszłego tygodnia.