Lodowate powietrze napływa do Irlandii - nagły spadek temperatur

Popularny meteorolog ostrzega przed nagłym spadkiem temperatur w Irlandii.

Według najnowszej prognozy pogody, od przyszłego tygodnia mieszkańcy Irlandii mogą spodziewać się nagłego ochłodzenia.

Zima w Irlandii

Alan O’Reilly z Carlow Weather udostępnił nowe mapy pogodowe, które pokazują bardzo zimne powietrze przemieszczające się nad Irlandią od 7 marca.

Meteorolog wyjaśnił, że system wysokiego ciśnienia, który w ostatnich dniach przyniósł stosunkowo stabilną pogodę w Irlandii, ma przesuwać się w górę w kierunku Grenlandii.

Jednocześnie z północy zacznie napływać do Irlandii znacznie zimniejsze powietrze, a wraz z nim mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Szczegółowa prognoza pozostaje niepewna, za sprawą nagłego ocieplenie stratosferycznego (SSW). Jednak można się spodziewać mroźnych warunków pogodowych.

Do zjawiska SSW dochodzi, gdy temperatura w stratosferze gwałtownie wzrasta, a to może spowodować okres zimna w północnej Europie.

Prognoza pogody

Tymczasem do końca tego tygodnia będą dominować temperatury typowe dla tej pory roku w Irlandii. W dzień wynosić one będą do 9 stopni Celsjusza.

W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie do -2 stopni Celsjusza. Najzimniej ma być na zachodzie kraju, w centralnej części temperatura utrzymywać się będzie w okolicy 0 stopni Celsjusza.