Do przygotowanej ustawy dotyczącej wynajmu nieruchomości w Irlandii wprowadzono właśnie poprawkę.

Trwają ostatnie prace przed głosowaniem nad nową ustawą dotyczącą rynku wynajmu nieruchomości w Irlandii. Ustawodawstwo w zeszłym tygodniu przeszło etap Seanad i wkrótce zostanie rozpatrzone przez Dáil.

Nowe przepisy w Irlandii

Na początku listopada Minister ds. Mieszkalnictwa zapowiedział, że nowe przepisy wprowadzą „bezwzględny pułap” czynszów:

Więcej: Informacje dla najemców – Nowe ograniczenia w czynszach w Irlandii

Zgodnie z nowymi przepisami podwyżki czynszu w strefach RPZ będą powiązane z inflacją lub wyniosą 2% rocznie, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa.

Jednak właściciele, którzy nie podnieśli czynszu w poprzednich latach, będą mogli łączyć limit podwyżek czynszu, ponieważ będzie to ustawowe w ujęciu rocznym – informuje Independent.ie.

Od właściciela ma też zależeć, czy chce obniżyć lub utrzymać obecny poziom czynszu, podnieść czynsz poniżej obecnego pułapu lub „zastosować maksymalną dopuszczalną podwyżkę czynszu”.

Senator z Partii Pracy, Rebecca Moynihan, stwierdziła, że w ten sposób to ustawodawstwo zostało „źle sformułowane”:

Jeśli ktoś nie podniósł go w ciągu ostatnich pięciu lat, ponieważ był dobry, mógłby podnieść to wszystko za jednym razem.
To nie jest limit czynszu, jeśli zasadniczo pozwalają właścicielom na zastosowanie każdej innej podwyżki czynszu, której nie zastosowali w ciągu pięciu lub dziesięciu lat.

W konsekwencji Partia Pracy naniosła poprawkę do projektu ustawy, która ma zapobiec ponownym drastycznym podwyżkom czynszu. Partia nie chce podobnej sytuacji, jak ostatnim razem, kiedy luka w przepisach pozostawiła landlordom możliwość podwyżki czynszu o 8%.

Podwyżki czynszów

Według najnowszego raportu czynszowego Daft.ie, czynsze rosną obecnie w tempie 6,8% rocznie, a podwyżki czynszów są związane z „bezprecedensowym” niedoborem nieruchomości na wynajem.

Jak stwierdzono w raporcie, na początku listopada na stronie internetowej Daft.ie znajdowało się tylko 1460 ofert domów do wynajęcia.