Zniesienie tych ograniczeń ma dotyczyć także mieszkańców Irlandii.

Kilka dni temu ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej doszli do porozumienia co do zniesienia ograniczeń dla podróżujących w obrębie Unii Europejskiej.

Certyfikat dla podróżnych

Od 1 lutego ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy, mają zakończyć się dla podróżnych posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat.

Certyfikat będzie ważny dla tych osób, które:

  • Posiadają dowód przyjęcia trzeciej dawki lub
  • Przyjęły podstawowe dawki (jeśli od ostatniej dawki nie minęło więcej niż 270 dni) lub
  • Posiadają dowód wyzdrowienia w ciągu minionych 180 dni

Dozwolony będzie też ujemny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed podróżą bądź testu antygenowego wykonanego 24 godziny przed podróżą.

W komunikacie napisano:

Wariant Omikron już rozprzestrzenił się w Europie i nadszedł czas, aby wstrzymać dodatkowe środki związane z podróżowaniem, które zostały wprowadzone przez szereg państw członkowskich w minionych tygodniach, a które sprawiły, że podróżowanie w UE stało się bardziej uciążliwe i mniej przewidywalne.

Nowe przepisy mają koncentrować się na indywidualnej sytuacji osób niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju czy regionu Unii Europejskiej – jak wyjaśnił Clement Beaune, sekretarz stanu do spraw europejskich Francji.