Rząd poinformował o nowych decyzjach dotyczących kolejnego etapu znoszenia obostrzeń w Irlandii.

W czwartek 25/06/2020 Taoiseach Leo Varadkar poinformował o nowych decyzjach rządu związanych z zaplanowaną trzecią fazą znoszenia lockdown w Irlandii.

Przedostatni etap znoszenia obostrzeń w Irlandii wchodzi w życie od poniedziałku 29/06/2020:

Więcej: Faza 3 i faza 4 znoszenia lockdown w Irlandii – szczegóły

Podczas dzisiejszego wystąpienia poinformowano m.in. o zniesieniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla podróżujących z wybranych państw. Tak zwana „Zielona lista” zostanie opublikowana jeszcze przed 09/07/2020.

Lista będzie aktualizowana co dwa tygodnie. Będą do niej dodawane lub z niej usuwane kolejne nazwy państw – w zależności od sytuacji epidemiologicznej w danym kraju w następnych tygodniach.

Minister Zdrowia Simon Harris poinformował o obowiązku zakrywania twarzy dla osób podróżujących publicznym transportem. Do tej pory maseczki były zalecane, lecz nieobowiązkowe.

Za brak maseczek grozić będą sankcje. Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat przewidzianej kary czy sposobu egzekwowania nowych przepisów. W dalszym ciągu zaleca się zakrywanie twarzy w innych miejscach publicznych, w których zachowanie dystansu społecznego jest utrudnione – jak np. w supermarketach.

Rząd zgodził się też zwiększyć dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach ponad ustalony limit 50 osób. Celem jest umożliwienie większej ilości osób na uczestnictwo w ceremoniach religijnych.

O dziewięć tygodni przedłużony zostaje program darmowych posiłków dla uczniów The School Meals Programme. W czasie wakacji z programu skorzystają dzieci z ok. 1.580 szkół i organizacji w Irlandii.

Rząd zatwierdził też program dotacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą, by pomóc im wrócić na rynek pracy. Ma to być jednorazowa pomoc w kwocie do €1.000.