Masowe kontrole osób na zasiłku dla bezrobotnych w Irlandii

Ministerstwo potwierdza zlecenie masowej kontroli beneficjentów zasiłku w Irlandii.

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej w Irlandii potwierdza zlecenie masowych kontroli osób, którym przyznano specjalny zasiłek dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

Zasiłek Pandemic Unemployment Payment (PUP) był specjalnym zasiłkiem socjalnym dla pracowników i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które straciły zatrudnienie z powodu zagrożenia zdrowia publicznego związanego z pandemią.

Według informacji podanych przez ministerstwo, do końca lipca zarejestrowano nieco ponad 18 700 nadpłat zasiłku PUP o wartości 46,5 mln euro.

W sumie spłacono około 12,6 mln euro, lecz nadal nie spłacono około 33,9 mln euro. Ministerstwo twierdzi, że dokłada starań, aby odzyskać wszystkie zaległe nadpłaty.

Część nadpłat wynika z faktu, że beneficjenci zasiłku nie poinformowali o swoim powrocie do pracy. Jednak w niektórych przypadkach nadpłaty wynikają z nieuczciwych roszczeń.

Zwrot pieniędzy

Ministerstwo powołało specjalną grupę, w skład której wchodzą zarówno pracownicy Departamentu Social Welfare, jak i funkcjonariusze Gardy.

W przypadku wykrycia nadużyć, wysłane zostają informacje dotyczące zwrotu nadpłaconych pieniędzy. W sytuacji poważniejszych nadużyć i oszustw sprawa zostaje skierowana do sądu.

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej poinformowało, że obecnie toczy się już kilka takich postępowań sądowych. Do tej pory cztery z nich zostały zakończone wyrokami skazującymi.