Mieszkańcy Irlandii mają dość - wyszli na ulice

To kolejna tego typu akcja na ulicach Irlandii w ostatnich miesiącach.

Około tysiąca osób wyszło na ulice Cork w sobotę 10 czerwca na wiecu kampanii Raise the Roof. To kolejna tego typu akcja na ulicach Irlandii w ostatnim czasie.

Akcja protestacyjna w Irlandii

Podczas akcji protestujący wzywali do natychmiastowych zmian w rządowej polityce mieszkaniowej. Uczestnicy marszu skandowali hasła apelujące o rozwiązanie „rozdzierającego serce” kryzysu mieszkaniowego.

Obecni na proteście przedstawiciele związków zawodowych SIPTU twierdzą, że rząd nie słucha obaw elektoratu i lekceważy ludzi ciężko pracujących w Irlandii.

Świadczy o tym między innymi decyzja o zniesieniu zakazu eksmisji, przez który tysiące najemców znalazło się w dramatycznej sytuacji mieszkaniowej. Problem ten dotyczy zarówno studentów, rodzin, jak i osób samotnych, którzy zdaniem organizatorów wiecu, „zostali porzuceni” przez obecny rząd.

Czynsze w Irlandii

Protestujący domagają się radykalnej zmiany polityki i przywrócenia zakazu eksmisji. Wzywają też do zamrożenia czynszów.

W swoim manifeście Raise the Roof apeluje o nowy program mieszkaniowy, skupiający się na przystępności cenowej i zatrzymaniu wszystkich gruntów publicznych pod budowę „publicznych, przystępnych cenowo i niedrogich domów na wynajem”.