Mieszkańcy Irlandii są

Minister Finansów w Irlandii skomentował najnowsze zarzuty wobec opieszałości rządu w sprawie obniżki cen energii.

Minister Finansów, Michael McGrath, odniósł się do zarzutów opozycji dotyczących braku rządowej reakcji na utrzymujące się wysoko ceny energii w Irlandii.

Ceny energii w Irlandii

Rzecznik ds. Finansów w partii Sinn Féin, Pearse Doherty, zaapelował do rządu o wsparcie dochodzenia Komisji ds. Regulacji Usług Komunalnych w kwestii cen energii.

Doherty poinformował, że w ciągu roku (do marca) ceny energii dla konsumentów wzrosły o 72%, podczas gdy w tym samym okresie koszty hurtowe spadły o 50%.

Jego zdaniem „rodziny, klienci, firmy są okradane” i dlatego rząd powinien „poważnie potraktować tę sprawę i przeprowadzić właściwe, natrętne dochodzenie w sprawie cen, jakie są naliczane irlandzkim klientom”.

Obniżka cen w Irlandii

W odpowiedzi na to wezwanie minister McGrath przyznał, że do tej pory nie pojawiło się odpowiednie wyjaśnienie od firm energetycznych na temat braku obniżek cen.

Minister powiedział, że rozumie zawiłości związane z tym, jak firmy kupują energię i że nastąpiło opóźnienie w „przechodzeniu” spadków cen. Jednak w jego opinii przełożenie drastycznych obniżek hurtowych cen energii na konsumentów w Irlandii trwa zbyt długo.

Jednocześnie minister McGrath zastrzegł, iż rząd nie ma wpływu na ustalanie cen energii. Ponosi jedynie odpowiedzialność „za ogólne środowisko, w którym ustalane są te ceny”.

Jego zdaniem obniżki cen „muszą nadejść szybko”, ponieważ podatnicy nie powinni płacić wyższych cen „niż uzasadnia to rynek”.

Czytaj też: Szokujące rachunki w Irlandii za prąd i gaz – to nie koniec