Szokujące rachunki w Irlandii za prąd i gaz - to nie koniec

Konsumenci w Irlandii stoją w obliczu ogromnych kwot na rachunkach za energię.

Około 130 000 gospodarstw domowych w Irlandii może wkrótce zobaczyć szokującą kwotę na swoich rachunkach za prąd i gaz.

Rachunki za prąd i gaz w Irlandii

Większe opłaty wynikają między innymi z wycofania wysokich zniżek na jednostkowe ceny energii.

Ponad 105 000 klientów prądu i prawie 29 000 klientów gazu zmieniło dostawcę energii między czerwcem a wrześniem ubiegłego roku, według regulatora CRU.

W większości przypadków podpisano umowę z rabatem na jeden rok. Oznacza to, że wkrótce dobiegnie więc końca okres objęty zniżką.

Natomiast wiodący ekspert ds. energii, Paul Deane z University College Cork, powiedział, że choć ceny hurtowe energii znacząco spadły, to odbiorcy nie zyskają na tym jeszcze przez wiele miesięcy.

Obniżka hurtowych cen energii jest w pełni odczuwalna w systemie po upływie od siedmiu do jedenastu miesięcy. Także pierwszych obniżek cen konsumenci mogą spodziewać się dopiero jesienią, i będą to niewielkie obniżki, na poziomie od 10 do 20%.

Podwyżki cen w Irlandii

Koszty energii dla gospodarstw domowych w Irlandii podwoiły się w ciągu ostatnich dwóch lat, a przeciętny odbiorca prywatny płaci teraz około 2000 euro rocznie tylko za sam prąd.

Dostawcy energii przestali oferować duże zniżki, aby przyciągnąć konsumentów zmieniających dostawcę, gdy ceny hurtowego gazu i energii zaczęły gwałtownie rosnąć.

Oczy wszystkich zwrócone są więc w kierunku rządu, który zapewnia, że podejmie środki wsparcia dla mieszkańców borykających się z wysokimi opłatami za energię.

Rada Ministrów zajmuje się już sprawą przyjęcia nowych przepisów, zgodnie z którymi na firmy energetyczne w Irlandii nałożony zostanie podatek od nieoczekiwanych zysków (windfall tax).

Wprowadzenie podatku zaplanowano już w kolejnych tygodniach, a decyzja ta ma w efekcie doprowadzić do obniżenia rachunków płaconych przez mieszkańców Irlandii.