Mieszkania komunalne w Irlandii stoją puste - jest tłumaczenie rządu

Szef irlandzkiego rządu odpowiedział na krytykę ze strony jednej z partii opozycyjnych.

Według najnowszych danych aż 3500 mieszkań komunalnych w Irlandii stoi pustych.

Mieszkanie komunalne w Irlandii

Dane te zostały udostępnione liderowi opozycyjnej partii Aontú, Peadarowi Tóibín, dzięki wnioskom o udostępnienie informacji (na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej) skierowanym do samorządów.

Taoiseach Leo Varadkar odrzucił sugestię, że rząd nie działa wystarczająco szybko, by zaradzić problemowi niedoboru mieszkań w Irlandii.

Stwierdził:

Uważam, że nasze działania są wystarczająco pilne, co można zobaczyć po fakcie, że w ubiegłym roku wybudowaliśmy więcej mieszkań socjalnych niż w jakimkolwiek roku od lat 70. W tym roku również mamy zamiar zrobić to samo, prawdopodobnie dodając około 10 000 mieszkań socjalnych do zasobu mieszkaniowego, co umożliwi tysiącom rodzin uzyskanie dachu nad głową.

W odniesieniu do problemu pustostanów stwierdził, że przeanalizowane dane wskazują, że w każdej chwili około 2% do 3% mieszkań komunalnych jest pustych.

Premier stanowczo twierdzi, że większość pustych mieszkań należących do rad miast jest pusta z ważnych powodów.

Czasami są one remontowane, innym razem oznaczane są do rozbiórki w celu zastąpienia nowymi kompleksami. Bywa też, że lokator wyprowadza się, a nowy lokator jest gotów do wprowadzenia się, jak twierdzi Leo Varadkar.

Domy w Irlandii

Tymczasem Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinformował, że w tym roku rząd osiągnie lub przekroczy swój cel dotyczący nowych domów.

Minister oświadczył, że cel na ten rok wynoszący 29 000 domów zostanie osiągnięty lub przekroczony, jeśli „trendy z ostatniej dekady zostaną utrzymane”.

Łącznie w okresie od stycznia do czerwca br. zakończono budowę 14 017 domów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

Dodatkowo rozpoczęto budowę ponad 18 500 nowych domów między styczniem a lipcem tego roku, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Minister O’Brien zwrócił uwagę na „bardzo intensywną” aktywność budowlaną w ostatnich dziewięciu miesiącach oraz ostatni trend wzrostu udzielonych pozwoleń na budowę.

Jego zdaniem sugeruje to, iż wzrost w dostawach nowych domów w 2022 roku może być utrzymany w nadchodzących latach.