Możliwa kolejna podwyżka opłat w Irlandii - zapowiedź TII

Będzie to już druga podwyżka stawek opłat w Irlandii w ciągu zaledwie pół roku.

Już od 1 lipca wchodzą w życie zmiany dotyczące opłat na większości płatnych dróg w Irlandii.

Podwyżka opłat w Irlandii

Pierwotnie podwyżki opłat zaplanowano na 1 stycznia, jednak ze względu na galopującą inflację i wysokie koszty energii zdecydowano o odroczeniu tych podwyżek o pół roku.

Zapowiadając koniec odroczenia podwyżek opłat, przedstawiciele Transport Infrastructure Ireland (TII) podkreślili, że podwyżki były zgodne z inflacją i opierały się na wzroście wskaźnika cen konsumpcyjnych o 8,6% w okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r.

Na autostradzie M50 w Dublinie opłaty wzrosną o 20 centów dla pojazdów zarejestrowanych oraz o 30 centów dla pojazdów niezarejestrowanych. W przypadku innych kategorii pojazdów podwyżki wyniosą od 20 do 50 centów.

Wzrosną również opłaty za przejazd dla spółek partnerstwa publiczno-prywatnego zarządzających innymi autostradami w kraju.

Na autostradach M1, M7, M8, N6, N25 Waterford bypass i N18 Limerick Tunnel opłaty wzrosną o 10 centów dla samochodów osobowych i od 30 centów do 50 centów dla większych pojazdów.

Na M3 podwyżka o 10 centów dotyczyć będzie samochodów osobowych, autobusów i lekkich pojazdów dostawczych, a dla większych pojazdów przewidziane są podwyżki o 20 centów i 30 centów.

Kierowcy samochodów na M4 zapłacą o 20 centów więcej, dla innych kategorii pojazdów będzie to koszt większy o 40 do 60 centów.

Zapewniono, że w tym roku nie planuje się wprowadzenia podwyżek dla Dublin Port Tunnel ani Eastlink.

Autostrady w Irlandii

Jednak zgodnie z zapowiedzą TII jest „wysoce prawdopodobne”, że kierowców w Irlandii w styczniu 2024 roku czeka druga podwyżka stawek opłat drogowych.

Szef Transport Infrastructure Ireland, Peter Walsh, poinformował, że stawki te będą znane dopiero we wrześniu. Ostrzegł przy tym, że jakikolwiek wzrost 12-miesięcznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych do sierpnia o więcej niż 3 proc. zagwarantuje, że styczniowe podwyżki opłat będą kontynuowane.

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) za okres dziewięciu miesięcy od sierpnia 2022 do maja 2023 wynosi obecnie 4,6%.