Możliwe śnieżyce - niepokojąca prognoza dla Irlandii

Mieszkańcy Irlandii powinni pozostać czujni i przygotowani na możliwe zmiany, śledząc na bieżąco aktualizacje i ostrzeżenia meteorologiczne.

Irlandia stoi w obliczu rosnących obaw o możliwość ponownego uderzenia ekstremalnych warunków pogodowych, przypominających słynną „Bestię ze Wschodu”.

Nagłe ocieplenie stratosferyczne (SSW) w Irlandii

Modele pogodowe zwiastują szansę na nagłe ocieplenie stratosferyczne (SSW) jeszcze w tym miesiącu, co mogłoby doprowadzić do przypływu zimnej, suchej aury z północy Europy, obejmującej również Zieloną Wyspę.

Meteorolodzy, mimo wszystko, zachowują ostrożność w prognozach, podkreślając niepewność co do dokładnych skutków tego zjawiska.

W lutym 2018 roku podobne zjawisko SSW przyniosło w Irlandii śnieżyce, paraliżując kraj pod grubą warstwą białego puchu.

Rok później, kolejne zjawisko SSW miało jednak minimalny wpływ na irlandzką pogodę, co pokazuje nieprzewidywalność tych zjawisk.

Prognoza pogody w Irlandii

Irlandzki ekspert pogodowy, Alan O’Reilly, także obserwuje rozwój sytuacji. Jego zdaniem są szanse na nagłe ocieplenie stratosfery (SSW) w tym miesiącu, które może mieć pewien wpływ na pogodę w marcu.

Tymczasem Irlandia zmaga się już z powrotem zimowych warunków. Śnieg, który pojawił się w niektórych regionach w czwartek, to tylko przedsmak tego, co może nadejść.

Meteorolodzy z Met Eireann nie mają dobrych wieści – zimno może utrzymać się przez kilka kolejnych tygodni, aż do 25 lutego.

Nadchodzący tydzień, od 12 do 18 lutego, zapowiada się na chłodniejszy niż zazwyczaj w tym okresie roku, z możliwością „zimowych opadów”.

„Wysokie ciśnienie na północ od Irlandii ma przynieść suchsze niż zwykle warunki, ale fronty atmosferyczne zbliżające się od zachodu mogą przynieść zmiany,” informuje Met Eireann.

W dalszej perspektywie, między 19 a 25 lutego, spodziewane są temperatury „nieco poniżej średniej”, z możliwością zimowych opadów, zwłaszcza na wschodzie kraju.

Choć pewność co do długoterminowych prognoz maleje, meteorolodzy sugerują, że pod koniec lutego i na początku marca temperatury mogą wrócić do średnich wartości.

Mieszkańcy Irlandii powinni jednak pozostać czujni i przygotowani na możliwe zmiany, śledząc na bieżąco aktualizacje i ostrzeżenia meteorologiczne.