Na rynku wynajmu w Irlandii pilnie potrzebne są zmiany – jak twierdzi przedstawicielka Partii Pracy.

Lord major Dublina, Alison Gilliland, ma zwrócić się do rządu o wprowadzenie szeregu zmian w programie Housing Assistance Payment (HAP), w tym sfinansowanie kaucji za wynajem dla lokatorów, aby pomóc im w zapewnieniu mieszkania.

Kaucja za wynajem

Gilliland, która jest też członkiem Partii Pracy, uważa, że m.in. finansowanie kaucji za wynajem przez rząd w programie HAP może być kluczem do powstrzymania rosnącej fali bezdomności w Irlandii. Obecnie taka możliwość jest dostępna tylko w programie Homeless HAP.

Kwestia trudności z zebraniem pieniędzy na kaucję to nie jedyny problem najemców – jak twierdzi personel Biura ds. Bezdomności Regionu Dublina (DRHE).

Wśród osób borykających się z bezdomnością, zarówno nagłą, jak i długoterminową, są osoby, u których często system HAP się nie sprawdził i które mają trudności ze znalezieniem nowego lokalu na rynku wynajmu.

Dodatkowo drastycznie rosnące czynsze w stolicy kraju przyczyniają się do stopniowego zmniejszania się liczby nieruchomości, które mieszczą się w granicach płatności HAP.

Wynajem w Irlandii

Lord major ma się spotkać z Ministrem ds. Mieszkalnictwa i przekazać mu wszystkie sugestie otrzymane od pracowników DRHE. Zapowiada przy tym lobbowanie kwestii pokrycia kosztów kaucji za wynajem w programie HAP przez rząd.

Chce też wpłynąć na Radę Miasta Dublina w sprawie zatwierdzania projektów budowy tanich mieszkań, które będą mogły być wynajmowane po przystępnych cenach.