POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dr Tony Holohan pełnił funkcję głównego Dyrektora Medycznego Irlandii od 2008 roku.

Dr Tony Holohan rezygnuje z funkcji Naczelnego Lekarza Irlandii. Dyrektor Medyczny kraju pełnił tę rolę od 2008 roku.

Naczelny Lekarz Irlandii

Od 1 lipca dr Holohan będzie pracował jako profesor strategii ds. zdrowia publicznego i przywództwa w Trinity College Dublin.

Naczelny Lekarz Irlandii poinformował, że było to dla niego „wielkim przywilejem pełnić funkcję dyrektora medycznego i mieć możliwość bezpośredniego zaangażowania się w sprawy o wielkiej wadze i znaczeniu dla zdrowia mieszkańców Irlandii”.

Dr Holohan podziękował przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia, HSE, służby zdrowia i całego rządu. Dyrektorowi podziękował natomiast Taoiseach Micheál Martin:

Jego solidna rada i chęć komunikacji w trakcie pandemii Covid-19 niewątpliwie pomogły uratować życie i zapewnić bezpieczeństwo Irlandii podczas wyjątkowo trudnych dwóch lat.
Jego praca jako przewodnicząca NPHET, jego profesjonalizm oraz spokojny i ujmujący charakter dały nam całą pewność, jakiej potrzebowaliśmy podczas pandemii.

Naczelny Lekarz otrzymał również specjalne podziękowanie od obecnego Ministra Zdrowia, Stephena Donnelly’ego oraz byłego Ministra Zdrowia, Simona Harrisa.

Grupa doradcza

Do czasu wyboru nowego Dyrektora Medycznego funkcję tę będzie pełnił obecny zastępca, dr Ronan Glynn. Oczekuje się też, że „niezwłocznie” zostanie powołana nowa grupa doradzająca rządowi w sprawie Covid-19.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział wczoraj, że odbyły się rozmowy na temat tego, kto zasiądzie w nowej grupie doradczej, która zastąpi NPHET. Decyzja powinna być znana w przyszłym tygodniu.