Nadchodzą podwyżki cen w Irlandii. Co się zmieni?

Już od najbliższego poniedziałku mieszkańcy Irlandii muszą przygotować się na wzrost cen niektórych produktów i usług.

Od najbliższego poniedziałku mieszkańcy Irlandii muszą przygotować się na wzrost cen. Rząd oraz dostawcy usług zapowiadają zmiany, które uderzą konsumentów po kieszeni.

Podwyżki cen w Irlandii

W ostatnich miesiącach Irlandia doświadczyła znacznego spadku inflacji, jednak nadchodzące zmiany w akcyzie na paliwa oraz planowane podwyżki cen usług telekomunikacyjnych mogą znów zwiększyć obciążenie finansowe dla konsumentów.

Po dwuletnim okresie ulg w akcyzie, rząd Irlandii podjął decyzję o stopniowym przywracaniu dawnych stawek.

Pierwsze zmiany wejdą w życie już w najbliższy poniedziałek 1 kwietnia. Kierowcy będą musieli zapłacić dodatkowo 4 centy za litr benzyny, 3 centy za litr oleju napędowego oraz 1,5 centa za litr zielonego diesla.

Mimo spadających cen paliw na rynku, ta decyzja spotkała się z krytyką ze strony opozycji i grup konsumenckich.

Minister Finansów Paschal Donohoe bronił jednak decyzji, podkreślając konieczność zbilansowania budżetu i finansowania innych potrzeb gospodarki. Kolejna podwyżka planowana jest na sierpień.

Zmiany w cennikach usług telekomunikacyjnych

To nie koniec złych wiadomości dla mieszkańców Zielonej Wyspy. Od poniedziałku wiele osób zauważy także wzrost cen swoich abonamentów na internet, telewizję oraz usługi mobilne.

Główni operatorzy – Eir, Vodafone, Sky Ireland oraz Three – zapowiedzieli podwyżki w przedziale od 2 do 8 euro miesięcznie.

Zmiany te są rezultatem rosnących kosztów utrzymania sieci i konieczności inwestowania w nowoczesne technologie.

Podwyżki spotkały się z negatywnym odbiorem wśród społeczeństwa w Irlandii. Krytycy rządowej polityki w dziedzinie akcyzy na paliwa podkreślają, że może to zachęcić konsumentów do zakupów po drugiej stronie granicy, w Irlandii Północnej, co uderzy w lokalne przedsiębiorstwa.