Najemcy w Irlandii oszukiwani - specjalny komunikat Gardy

Przedstawiciele Gardy ostrzegają mieszkańców przed tym nieuczciwym procederem.

Przedstawiciele An Garda Síochána oraz Residential Tenancies Board (RTB) wydali specjalne ostrzeżenie dla najemców w Irlandii.

Nieruchomości w Irlandii

Ostrzeżenia dotyczą procederu, w którym niektórzy właściciele nieruchomości żądają kaucji w wysokości 100 euro nawet tylko za możliwość obejrzenia nieruchomości.

Osoby poszukujące zakwaterowania w Dublinie są proszone o dokładne sprawdzenie nieruchomości dostępnej pod wynajem i unikanie przekazywania takich opłat.

Rzecznik RTB powiedział:

Zwykle najemca płaci kaucję jako część umowy najmu. Zaleca się, aby najemca płacił kaucję tylko wtedy, gdy jest zadowolony z nieruchomości, warunków umowy najmu i ma jasność co do nich.
Najemca powinien unikać płacenia kaucji gotówką i powinien zawsze otrzymywać pokwitowanie.

Tymczasem, An Garda Síochána zaleca najemcom, aby nie przesyłali żadnych pieniędzy właścicielowi lub agencji przed obejrzeniem nieruchomości.

Ostrzeżenie dla najemców w Irlandii

Najemcy, którzy stali się ofiarą oszustwa związanego z kaucją najmu, powinni zgłosić to na dowolnym posterunku Gardy w całym kraju.

Zaleca się także zgłosić taką sprawę w swoim banku, ponieważ „warto poprosić o anulowanie transakcji tak szybko, jak to możliwe.”

Członkowie An Garda Síochána wydali również następujące zalecenia dla osób poszukujących nieruchomości do wynajęcia:

  • Przeprowadź dokładne badania, w tym średni koszt wynajmu mieszkań w okolicy, sprawdź adres i zweryfikuj jego istnienie na Google Maps
  • Przeprowadź wyszukiwanie obrazu Google każdego z zamieszczonych na ogłoszeniu wynajmu zdjęć, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się one gdzie indziej w internecie
  • Korzystaj tylko ze znanych agencji wynajmu lub organizacji
  • Upewnij się, że używana przez Ciebie strona internetowa do poszukiwania zakwaterowania jest rzeczywista; sprawdź adres URL, poszukaj „pieczątek zaufania”, sprawdź politykę zwrotów, dane kontaktowe i bądź czujny na możliwość sklonowanych stron internetowych
  • W przypadku kontynuowania oferty zakwaterowania, korzystaj tylko z zaufanych systemów przekazywania pieniędzy. An Garda Síochána zaleca korzystanie z karty kredytowej, jeśli to możliwe
  • Nigdy nie zgadzaj się wynająć nieruchomości bez wcześniejszej możliwości jej pełnego obejrzenia wraz z właścicielem/agencją
  • Upewnij się, że klucze działają i masz autentyczne dane kontaktowe do właściciela/agencji
  • Najlepiej, gdyby nieruchomość była zarejestrowana w RTB

Jeśli chodzi o płacenie kaucji, zaleca się unikania płacenia gotówką, przekazywania pieniędzy za pośrednictwem Revolut, Western Union lub na adres PayPal, płacenia kryptowalutą.

Należy używać transakcji, w której można śledzić i/lub zwrócić środki. Należy prosić o pokwitowanie płatności i o umowę najmu.

Funkcjonariusze Gardy apelują też, aby nigdy nie podawać osobistych, finansowych ani danych związanych z bezpieczeństwem obcym osobom.