Met Eireann zmienił statusy alertów pogodowych w Irlandii, jednak niebezpieczeństwo nie minęło.

Jak wygląda prognoza pogody dla Irlandii

Met Eireann zmienił statusy alertów pogodowych w Irlandii. Status pomarańczowy obowiązuje dla Munster, Leinster, Cavan i Monaghan do godziny 18:00 wieczorem. Status żółty obowiązuje dla Connacht i Donegal także do godziny 18:00 wieczorem.

Zapowiadane są opady deszczu, które roztopią zalegający śnieg. Na drogach nadal jest warstwa lodu i śniegu, co stanowi niebezpieczeństwo dla kierowców. Zaleca się zrezygnować dzisiaj z jazdy samochodem i monitorować lokalne media odnośnie stanu dróg.

AA ostrzega, iż większość dróg w Kerry, Laois, Louth, Limerick, Tipperary, Westmeath, Carlow, Clare, Offaly, Waterford, Kilkenny, części Cork, Meath, Kildare, Wicklow, południowym i zachodnim Dublinie jest bardzo niebezpieczna.

Co ze sklepami, urzędami i transportem publicznym w Irlandii

Większość sklepów jest już otwartych, jednak lokalnie sklepy mogą zostać zamknięte już po kilku godzinach. Zaleca się sprawdzenie godzin otwarcia przed wyruszeniem na zakupy. Większość banków i urzędów w rejonie objętym alertem pomarańczowym jest dzisiaj zamknięta.

Lotniska w Dublinie, Shannon, Kerry i Knock są już otwarte, jednak pasażerowie powinni sprawdzić status swojego lotu przed przybyciem na lotnisko. Spodziewane są opóźnienia i odwołanie niektórych połączeń. Lotnisko w Cork nadal jest nieczynne. Planuje się przywrócenie lotów od wczesnego popołudnia. Tu także należy liczyć się z opóźnieniami lub odwołaniem lotu.

Irish Rail wznawia większość połączeń między 12:00 a 14:00. Luas uruchamia połączenia tylko między Red Cow a the Point od godziny 13:00, nie wiadomo jeszcze jaka jest decyzja odnośnie green Luas.

Dublin Bus wznawia połączenia od południa, lecz tylko na głównych drogach. Bus Eireann wznawia połączenia w godzinach wczesnopopołudniowych, w zależności od warunków na drogach.

Wszyscy pasażerowie korzystający z transportu publicznego powinni sprawdzić dokładne połączenia na stronach operatorów zanim wyruszą z domu.

Kolejne utrudnienia dla mieszkańców Irlandii

Nadal wiele tysięcy mieszkańców nie ma prądu. Najgorzej jest w Louth, Dublin, Wexford, Waterford i Cork, chociaż bez prądu jest też wielu mieszkańców Galway i Mayo. Pracownicy ESB cały czas pracują nad przywróceniem dostaw prądu.

Irish Water prosi wszystkich mieszkańców o oszczędzanie wody. Nie należy też odkręcać kranu w obawie przed pęknięciem rur, ponieważ można zyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dzisiaj rano 10.000 domów w Irlandii nie miało wody. Trwają prace nad przywróceniem dostaw wody.

Topniejący śnieg w najbliższych godzinach przyczyni się do wzrostu poziomu wody w zbiornikach wodnych i duża część mieszkańców narażona jest na powodzie i podtopienia. Na obecną chwilę najbardziej narażone są miasta: Galway, Skibbereen, Bantry, Clonakilty, Midleton i Youghal.