Nawałnice w Irlandii - intensywne opady deszczu i powodzie

W nadchodzących dniach Irlandia zmierzy się z wyzwaniami pogodowymi, spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu.

Po dosyć słonecznym weekendzie wielkanocnym, Irlandia staje w obliczu drastycznej zmiany pogody. Prognozy nie napawają optymizmem.

Ulewy i powodzie w Irlandii

Eksperci meteorologiczni przewidują, że nadchodzące dni przyniosą ze sobą serię nawałnic, które mogą doprowadzić do kolejnych powodzi, szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju.

Weather Alerts Ireland ostrzega, że w ciągu kolejnych 10 dni suma opadów może przekroczyć 10 cm, co w połączeniu z opadami z ostatnich tygodni prawdopodobnie doprowadzi do kolejnych powodzi.

To kontynuacja niedawnych trudności, kiedy to południowy zachód kraju zmagał się z intensywnymi opadami.

Z kolei w Dublinie i na wschodnim wybrzeżu zanotowano podwójną normę opadów w ubiegłym miesiącu, co dodatkowo zwiększa ryzyko powodzi.

Prognoza pogody w Irlandii

Alan O’Reilly, ekspert meteorologiczny, wskazuje na dwa wykresy, zgodnie z którymi intensywne opady dotkną głównie południowo-zachodnią część kraju. Reszta Irlandii również powinna przygotować się na zmienne warunki, z opadami w przedziale 3-5 cm.

Met Éireann i inni eksperci meteorologiczni przewidują, że mimo chwilowych przebłysków słońca, nadchodzący miesiąc będzie cieplejszy, ale znacznie bardziej mokry niż zwykle.

Utrzymująca się strefa niskiego ciśnienia zapowiada obfite opady przez co najmniej najbliższe trzy tygodnie.

Mimo pesymistycznych prognoz, istnieje nadzieja na poprawę pogody w ostatnim tygodniu kwietnia. Modele meteorologiczne sugerują, że obszar wysokiego ciśnienia może przynieść lepsze warunki, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie Irlandii.

Tymczasem warto mieć pod ręką parasole i śledzić prognozy na bieżąco, by być przygotowanym na wszelkie zmiany pogodowe.