Klienci sieci komórkowych w Irlandii powinni uważać na zasady korzystania z roamingu podczas pobytu za granicą.

Od 15 czerwca 2017 roku klienci sieci komórkowych w Irlandii mogą korzystać podczas pobytu za granicą z roamingu na nowych zasadach. Klienci mogą dzwonić, wysyłać sms-y i serfować po internecie bez dodatkowych opłat, zgodnie z taryfą swojego operatora w Irlandii.

Jednak w zależności od oferty operatora, a także od umowy abonamentowej, zaleca się rozsądne korzystanie z internetu w ramach roamingu. Najlepiej jest dokładnie zapoznać się z zasadami opłat, które operator naliczy jeśli przekroczymy ustalony limit. Podczas pobytu za granicą operator powinien nam także wysłać informacje na temat opłat poprzez wiadomość sms.

Wysokie rachunki za korzystanie z roamingu

W mediach społecznościowych klienci niektórych sieci opisują swoje historie, w których otrzymali bardzo wysokie rachunki za korzystanie z roamingu. Większość z nich otrzymała rachunek na sumę €200 – według ankiety dla Switcher.ie. Jedna na siedem osób zmuszona była opłacić rachunki od €200 do €500, ale były też osoby, których rachunki sięgały kwoty €550 – €700.

Mieszkańcy Irlandii podróżujący po krajach Unii Europejskiej czują się pewni, że nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów przy korzystaniu z roamingu niż te, które by mieli opłacić będąc w kraju. Niestety część osób zapomina, że popularne cele podróży jak np. Turcja nie należą do Unii Europejskiej i nie obowiązują tam stawki roamingu dla Unii właśnie.

Ważnym aspektem jest też samoczynne logowanie się telefonu do sieci innych krajów podczas wycieczek lub przebywając w pobliżu granic z państwami, które nie są w Unii Europejskiej. Przykładem może tu być wycieczka z Korfu do Albanii, która może nas kosztować dodatkowe setki euro.