Najnowsze informacje z pewnością zaniepokoją wielu rodziców w Irlandii.

Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez CyberSafe Ireland rośnie skala zagrożeń dla dzieci w internecie w Irlandii.

Badanie przeprowadzono wśród 3.867 dzieci w wieku od 8 do 13 lat w Irlandii. Wnioski z tej analizy są bardzo ważną informacja dla rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Wśród ankietowanych dzieci 92% potwierdziło, że posiada własne urządzenie typu smartfon czy tablet z dostępem do internetu. Ponad 4 godziny w sieci spędza 12% badanych dzieci.

Zagrożenia w internecie

Zagrożenie wynika jednak nie tylko z czasu spędzonego w sieci, lecz także z łatwego dostępu dzieci do platform i treści przeznaczonych dla młodzieży i osób dorosłych.

Dzieci w wieku poniżej 13 lat bez problemu rejestrują się na platformach mediów społecznościowych, ponieważ ich wiek nie jest w żaden sposób weryfikowany. Najpopularniejsze platformy w tej grupie wiekowej to: Snapchat, WhatsApp, Instagram oraz TikTok.

Niestety 43% ankietowanych przyznało, że rozmawia w internecie z obcymi ludźmi, a 29% grało w gry przeznaczone dla osób powyżej 18-go roku życia. Jest to z pewnością ważna informacja dla rodziców, którzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, co ich dzieci robią w internecie.

Nękanie w internecie

Inną kwestią jest sprawa nękania w sieci, której skala w Irlandii rośnie z roku na rok. Rodzice i nauczyciele wspólnie zastanawiają się jak poradzić sobie z uczniami, którzy wyśmiewają kolegów i koleżanki w internecie.

Konflikty dzieci często przenoszą się ze szkoły do internetu i wielu rodziców czuje się bezradnych w takich sytuacjach. Natomiast 52% nauczycieli nie czuje się przygotowanych do uczenia dzieci zasad bezpieczeństwa w sieci.