Funkcjonariusze Gardy w Irlandii prowadzą wzmożone działania mające na celu wyeliminowanie handlu wyrobami tytoniowymi pochodzącymi z nielegalnych źródeł.

Jak wynika z badań Revenue w 2018 roku aż jedna z pięciu paczek papierosów w Irlandii pochodziła z nielegalnego źródła lub została legalnie importowana z zagranicy.

Wielu mieszkańców Irlandii nadal unika kupowania wyrobów tytoniowych w sklepie, gdzie 79% ceny paczki papierosów zasila budżet państwa. Z wszystkich wypalonych w 2018 roku papierosów w Irlandii aż 13% pochodziło z nielegalnego źródła. Natomiast 9% zostało zakupionych i wwiezionych do Irlandii legalnie. Są to wyniki podobne do tych z 2017 roku.

Zaobserwowano jednak znaczny wzrost popularności tytoniu na czarnym rynku. Aż 21% paczek tytoniu w ubiegłym roku pochodziło z nielegalnego źródła w Irlandii, a 7% z nielegalnego źródła z zagranicy. To wzrost odpowiednio o 6% i 3% w stosunku do danych z 2017 roku.

Funkcjonariusze Gardy i celnicy przeprowadzają liczne kontrole na terenie całej Irlandii. Sprawdzane są też wszystkie anonimowe powiadomienia od osób zgłaszających nielegalny handel wyrobami tytoniowymi.

W 2018 roku dokonano 5.339 konfiskat tytoniu i papierosów o wartości ponad 42 milionów euro. Największym sukcesem w 2018 roku okazało się odkrycie nielegalnej fabryki papierosów w hrabstwie Louth:

Więcej: Nalot na nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii. Aresztowano 11 osób