Klientów w Irlandii czeka niemiła niespodzianka na początku nowego roku.

Szwedzka sieć Ikea zapowiedziała podwyżki cen w swoich sklepach na świecie. Droższy asortyment będzie również w sklepach w Irlandii.

Sieć Ikea

Średnio poziom cen na wszystkich rynkach ma wzrosnąć o 9%, ale wiadomo już, że podwyżki będą zróżnicowane, w zależności od kraju i będą zależeć od lokalnego wzrostu kosztów. W Irlandii podwyżka cen wyniesie 11,2%.

Wzrost cen jest tutaj większy z powodu rosnących kosztów łańcucha dostaw – jak tłumaczy rzecznik Ikea.

Założona w 1943 w Szwecji, Ikea ma dziś ponad 370 sklepów w 30 krajach. Flagowy sklep firmy w Dublinie znajduje się w Ballymun, natomiast w Carrickmines działa punkt zamówień i odbioru.

Podwyżka cen

Właściciel Ikea poinformował w swoim komunikacie, że firma odczuwa znaczący wzrost kosztów surowców i transportu i że nie ma szans na to, aby w najbliższym czasie były one niższe.

Do tej pory firmie udało się wchłonąć ten „znaczący wzrost kosztów”, którego doświadczyła w całym łańcuchu dostaw, przy jednoczesnym utrzymaniu cen „tak niskich i stabilnych, jak to tylko możliwe”.

Jednak teraz Ikea część tych kosztów musi przerzucić na klientów. Zakłócenia w łańcuchu dostaw będą obecne w 2022 roku i firma zmuszona jest „złagodzić ich wpływ na działalność sieci”.

Sieć zapewnia jednocześnie, że zawsze stara się działać przy jak najniższych marżach, ponieważ przystępność cenowa pozostaje w centrum jej działalności, a celem firmy „zawsze będzie dalsze oferowanie wysokiej jakości mebli domowych w przystępnej cenie”.