Minister ds. Energii zapowiedział, że opłata na rachunkach pozwoli sfinansować nowy projekt.

Według danych regulatora energetycznego ponad połowa firm i jedna czwarta gospodarstw domowych korzystających z gazu znajdują się w zaległościach z rachunkami za energię.

Rachunki w Irlandii

W okresie od lipca do września zaległości w opłatach miało 56% odbiorców komercyjnych i 23% gospodarstw domowych w Irlandii.

Oznacza to, że około 15 500 firm korzystających z gazu ma zaległości, co jest ponad dwukrotnie więcej niż w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. W przypadku gospodarstw domowych jest to 160 000 odbiorców.

Jednakże, w tym trudnym kontekście ekonomicznym, rząd ogłosił plany zakupu statku do przechowywania gazu, aby zabezpieczyć kraj przed przyszłymi kryzysami energetycznymi.

Minister ds. Energii Eamon Ryan zapowiedział, że wkrótce zostanie wprowadzona „niewielka opłata” na rachunkach, aby sfinansować ten projekt.

Koszty energii w Irlandii

Jednym z czynników wpływających na rosnącą liczbę firm z zaległościami w płatnościach za energię jest utrata dostępu tysięcy z nich do kluczowego programu wsparcia energetycznego.

Wprowadzony w zeszłym roku program miał pomóc firmom w zmaganiu się z rosnącymi kosztami energii, ale tylko niewielka część obiecanej kwoty została wykorzystana.

W tym kontekście ogłoszenie planów zakupu statku do przechowywania gazu zdaje się być krokiem w kierunku zabezpieczenia kraju przed ewentualnymi kryzysami energetycznymi.

Jednak członkowie opozycji uważają, że należy podjąć mocniejsze środki. Proponują m.in. wprowadzenie regulacji, dających Komisji Regulacji Usług (CRU) dodatkowe uprawnienia do nadzorowania zabezpieczeń i śledzenia przypadków możliwego zachowania antykonkurencyjnego, aby chronić konsumentów i firmy.