Niezwykłe widowisko na irlandzkim niebie już w ten weekend

To imponujące wydarzenie będzie można podziwiać w Irlandii aż przez trzy noce.

Już dzisiaj miłośnicy astronomii w Irlandii będą mogli podziwiać rzadkie zjawisko – Truskawkowy Księżyc, który będzie widoczny aż przez trzy noce.

Truskawkowy Księżyc

Truskawkowy Księżyc został nazwany przez rdzennych Amerykanów, ponieważ pojawia się w tym samym czasie, gdy dojrzewają truskawki.

Chociaż nazwa sugeruje związek z truskawkami, Księżyc wcale nie przypomina tego owocu. Wschodząca pełnia może czasami przybierać żółty, pomarańczowy, a nawet czerwony odcień, co jest wynikiem obecności pyłu w powietrzu, a nie zmian na powierzchni Księżyca.

To pierwsze w tym roku tak ciekawe zjawisko pełni Księżyca i będzie ono widoczne przez trzy noce, od czwartku do soboty w całej Irlandii.

David Moore z Astronomy Ireland wyjaśnia, że zjawisko to jest naprawdę imponujące i stanowi wyjątkową okazję do obserwacji nocnego nieba.

Miłośnicy astronomii mogą również zaobserwować efekt zwany „iluzją Księżyca”, który często towarzyszy Truskawkowemu Księżycowi.

Astronomia w Irlandii

Iluzja Księżyca sprawia, że nasz naturalny satelita wydaje się kilkakrotnie większy, kiedy znajduje się blisko horyzontu.

Najlepszym momentem, aby spostrzec Truskawkowy Księżyc będzie czas tuż przed zachodem słońca, między 21:30 a 22:30.

Osoby, które chcą zrobić zdjęcie tego niezwykłego zjawiska, powinny poczekać do późniejszych godzin nocnych, kiedy Księżyc będzie niżej na niebie. To ułatwi uchwycenie jego wyjątkowej barwy i wielkości.