Niższe rachunki w Irlandii - wiadomo, kto skorzysta

Obniżki te stanowią pierwszy taki krok irlandzkiej firmy od ponad trzech i pół roku.

Irlandzka firma Bord Gáis Energy zapowiada zmiany, stając się najnowszym dostawcą energii, który obniża swoje stawki.

Ceny energii w Irlandii

Firma zamierza obniżyć stawki jednostkowe zarówno dla energii elektrycznej, jak i gazu o 15,5%. Opłaty stałe za korzystanie z obu rodzajów paliw również mają spaść o podobny procent.

Dostawca informuje, że obniżki te przyniosą średnio 274 euro oszczędności na rachunku za gaz oraz 357 euro na rachunku za energię elektryczną.

Niższe stawki opłat będą obowiązywać od 9 listopada i stanowią pierwszy taki krok firmy od ponad trzech i pół roku.

Przedstawiciel firmy powiedział:

Wiemy, że koszty energii stanowiły ogromne wyzwanie dla klientów przez ostatnie dwa lata. Pomimo że rynek energii pozostaje niepewny i zmienny, jesteśmy zadowoleni, że możemy przekazać te obniżki naszym klientom już dziś.

Ten ruch jest odpowiedzią na podobne obniżki cen dokonane przez innych dostawców energii w ostatnich tygodniach, w miarę przekazywania klientom spadających cen energii hurtowej.

Bord Gáis Energy

W październiku ubiegłego roku Bord Gáis podniosła ceny energii o prawie 50%. A w kwietniu ubiegłego roku podniosła ceny prądu o niemal 30%, a ceny gazu o ponad 40%.

Jednak po ogłoszonej właśnie obniżce ceny w Bord Gáis nadal pozostają na poziomie około dwukrotnie wyższym niż w 2020 roku i przed lutym 2022 roku.

Dlatego z wielu stron areny politycznej pojawiają się głosy apelujące do rządu o utrzymanie obniżonej stawki podatku VAT na gaz i prąd.