Nowa inicjatywa w Irlandii - większa ochrona w internecie

Akcja została poparta przez członków An Garda Síochána.

Na fali walki z oszustwami w internecie, uruchomiona została nowa usługa mająca na celu ochronę internautów w Irlandii.

Sklepy internetowe

Niestety okres poprzedzający Boże Narodzenie to znakomity czas dla przestępców internetowych, ponieważ konsumenci często tracą czujność podczas dokonywania świątecznych zakupów.

Dlatego Uniwersytet Technologiczny w Munster we współpracy z ekspertami od wykrywania oszustw, Scam Adviser oraz An Garda Síochána stworzyli nowe narzędzie bezpieczeństwa dla mieszkańców Irlandii.

„CheckMyLink” sprawdza autentyczność strony internetowej, z której zamierza skorzystać klient, oraz upewnia się, że jest ona wolna od złośliwego oprogramowania.

Klienci mogą wprowadzić adres strony sklepu (URL), a CheckMyLink oceni, czy jest to bezpieczne miejsce na zakupy. Usługa dostępna jest pod adresem https://check.cyberskills.ie.

Ostrzeżenie dla konsumentów w Irlandii

Kupujących online ostrzega się, że oszustwa obejmują zarówno próby phishingu, jak i fałszywe strony internetowe, których celem jest kradzież danych osobowych i finansowych.

Konsumentom zaleca się szczególną uwagę podczas zakupów online w czasie zbliżających się wyprzedaży z okazji Black Friday i Cyber Monday.

Hakerzy korzystają z zainfekowanych linków ukrytych w e-mailach, mediach społecznościowych i innych popularnych platformach online, aby uzyskać dostęp do haseł, danych kart kredytowych czy innych wrażliwych informacji”, jak twierdzi Barry Walsh, Szef Biura ds. Cyberprzestępczości w Garda National Cyber Crime Bureau.

Komisarz Walsh potwierdza, że An Garda Síochána wspiera tę nową inicjatywę, umożliwiając użytkownikom zweryfikowanie autentyczności adresów internetowych i domen przed kliknięciem, co pozwala także potwierdzić, że są to rzeczywiste podmioty.