Nowa opłata dla mieszkańców Irlandii - wkrótce ostateczna decyzja

Rząd Irlandii planuje zlikwidować dotychczasową opłatę, zastępując ją nowym zobowiązaniem.

W wyniku kontrowersji wokół RTÉ, które wybuchły w zeszłym roku, liczba wpłat za abonament telewizyjny w Irlandii znacznie spadł, a rząd rozważa alternatywne rozwiązania.

Abonament telewizyjny

Według najnowszych raportów z Dáil, w nadchodzących tygodniach opłata abonamentowa za telewizję zostanie zlikwidowana, a jej miejsce zajmie nowa opłata na media.

Chociaż ostateczna stawka nowej opłaty jeszcze nie została ustalona, prawdopodobnie będzie ona niższa niż obecna roczna opłata wynosząca 160 euro.

Ministrowie w dużej mierze zgadzają się, że za pobieranie nowej opłaty odpowiedzialni będą Revenue Commissioners, co ma znacznie zwiększyć wskaźnik zgodności i przynieść państwu milionowe dochody.

Jednakże, w przeciwieństwie do obecnej opłaty abonamentowej, wszystkie środki nie trafią bezpośrednio do RTÉ, lecz zostaną rozdzielone na cały sektor medialny.

Opłaty dla mieszkańców

Minister Turystyki, Kultury, Sztuki, Gaeltacht, Sportu i Mediów, Catherine Martin, wolałaby zlikwidować licencję telewizyjną i finansować RTÉ bezpośrednio z budżetu państwa.

Jednak większość członków rządu sprzeciwia się bezpośredniemu finansowaniu RTÉ z budżetu i preferuje zachowanie jakiejś formy opłaty na media, którą pobierałby Revenue.

Ostateczna decyzja w tej sprawie spodziewana jest na początku lipca, tuż przed przerwą wakacyjną Dáil.

RTÉ w ostatnich latach otrzymało od 190 do 220 milionów euro z opłaty abonamentowej, ale regularnie miało niedobór w wysokości 30-40 milionów euro z powodu odmowy płacenia przez mieszkańców.