Nowa opłata za śmieci w Irlandii - dotyczy tysięcy osób

Tysiące klientów firmy wywozowej w Irlandii zostanie wkrótce obciążonych nową opłatą.

Jedna z największych firm odbierających odpady w Irlandii wprowadza nową opłatę dla tysięcy gospodarstw domowych.

Opłata za śmieci w Irlandii

Panda Recycling ogłosiła właśnie, iż ponad 350 000 klientów będzie teraz płacić za wywóz kontenera z odpadami biodegradowalnymi.

Specjalna opłata w wysokości 3,80 euro pobierana będzie za każdy wywóz kompostownika z resztkami żywności i odpadami ogrodowymi.

Nowa opłata zostanie wprowadzona już 8 maja czyli niespełna rok po ogólnej podwyżce opłat za wywóz śmieci o ponad 12%.

Decyzja Panda Recycling została opisana jako cios w wysiłki mające na celu zachęcenie gospodarstw domowych do recyklingu.

Nowa opłata w Irlandii

Od wielu lat Departament Środowiska zachęca firmy zajmujące się wywozem śmieci, aby nie pobierały opłat za wywóz kompostu. Ma to na celu zmniejszenie ilości odpadów umieszczanych w pojemnikach na odpady ogólne, w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Większość firm stosuje się do tej zasady, więc decyzja Panda Recycling jest całkowitym zaskoczeniem dla klientów. Nowa opłata przyczyni się do zwiększenia kosztów życia dla gospodarstw domowych, jak twierdzą komentatorzy.

W odpowiedzi na krytykę przedstawiciele firmy zapewnili, że oferują swoim klientom indywidualnym „kilka planów cenowych i opcji, aby jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby związane z odpadami z gospodarstw domowych”.