Nowa runda podwyżek opłat w Irlandii - podano kwotę

Mieszkańcy Irlandii muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami, twierdzą ekonomiści.

To będzie trudny koniec roku dla niektórych mieszkańców Irlandii, którzy od stycznia muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami rachunków.

Podwyżki opłat

Według obserwatorów zbliża się kolejna runda podwyżek opłat za energię elektryczną i pierwszy dostawca ogłosił właśnie zmianę cen dla swoich klientów.

Wprawdzie w ostatnim czasie odnotowano spadek cen hurtowych energii elektrycznej, jednak w dalszym ciągu utrzymują się one na rekordowym poziomie.

Nie ma więc możliwości przełożenia tego spadku cen na obniżkę opłat dla klientów, twierdzą ekonomiści. Mieszkańcy muszą za to liczyć się z kolejnymi podwyżkami.

Sytuacja nadal jest bardzo trudna, a dostawcy, którzy nie zarabiają na wytwarzaniu energii elektrycznej, zmuszeni są podwyższać ceny swoim obiorcom.

Podwyżki cen prądu

Takim dostawcą w Irlandii jest firma Pinergy, która ogłosiła właśnie podwyżkę cen prądu na poziomie 14%. Przeciętny rachunek wzrośnie przez to szacunkowo o około 320 euro rocznie.

Podwyżka wejdzie w życie 9 stycznia, a firma starała się opóźnić zmianę cen „tak długo, jak to możliwe”. Dostawca zapewnił, że firma dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć klientów, którzy potrzebują pomocy przy opłacaniu rachunków.