Nowe odkrycie w Newgrange w Irlandii - Tajemnicza komnata

Irlandzki zespół badawczy odkrywa dowody na istnienie drugiej komnaty w prehistorycznym monumencie Newgrange.

Ostatnie badania przeprowadzone w Newgrange, jednym z najbardziej tajemniczych zabytków prehistorycznych Irlandii, wskazują na możliwość istnienia nieodkrytej dotąd komnaty.

Tajemnica Newgrange

Odkrycie to, mogące przewrócić dotychczasowe teorie na temat tego miejsca, stało się głównym tematem dokumentu wyemitowanego przez irlandzką telewizję TG4.

Po dziewięciodniowym badaniu terenu w 2022 roku, zespół naukowców z Irlandii i Słowacji wierzy, że mogli dokonać największego odkrycia dotyczącego kopca w hrabstwie Meath od ponad pięćdziesięciu lat.

Dokument „Rún na Bóinne” (Tajemnica Boyne), który miał premierę na TG4, przedstawia pracę zespołu geofizyków, którzy przeprowadzili nieinwazyjne testy, aby dowiedzieć się więcej o architekturze i historii tego miejsca.

Czym jest Newgrange?

Newgrange w hrabstwie Meath, po raz pierwszy odkryte w latach 60. XX wieku, znane jest z zimowego przesilenia, a także z ozdobnych kamieni na obwodzie kopca.

Zabytek ten, datowany na ponad 5 200 lat, jest starszy niż piramidy egipskie i Stonehenge, zmieniając postrzeganie świata starożytnego.

Co roku ludzie z całego świata podróżują do Newgrange, aby być świadkami zimowego przesilenia, które rozświetla komnatę.

Nowe teorie i technologie badawcze

Reżyser filmu, Neal Boyle, podkreśla, że nowe odkrycia dają „cel dla przyszłych badań w Newgrange”. W celu przeprowadzenia badań, Boyle zatrudnił słowackich geofizyków pod kierownictwem prof. Romana Pasteki oraz irlandzkiego archeogeofizyka Kevina Bartona.

Użyto między innymi mikrograwimetrii i georadaru. Kluczem do rozszyfrowania tajemnic Newgrange były również starożytne rękopisy, krajobraz, folklor i sztuka.

Reakcje i oczekiwania

Boyle stwierdził, że choć nie było „żadnych gwarancji” potwierdzenia istnienia drugiej komnaty, wyniki badań okazały się „niewiarygodne” i przekroczyły wszelkie oczekiwania.

Odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach nad Newgrange, zabytkiem, który nadal skrywa wiele tajemnic.

Prace te mogą nie tylko rzucić nowe światło na historię i kulturę twórców tego starożytnego monumentu, ale również przyczynić się do lepszego zrozumienia przeszłości Irlandii i jej dziedzictwa.