Nowe przepisy w Irlandii - zniesiono część opłat

Program dla tysięcy kobiet w Irlandii został zatwierdzony w lipcu br.

Od środy 14 września obowiązują w Irlandii nowe przepisy, które zapowiedział w lipcu Minister Zdrowia, Stephen Donnelly.

Nowe przepisy w Irlandii

Na wsparcie programu w Budżecie 2022 przeznaczono środki w wysokości 9 mln euro, a skorzystać z niego mogą kobiety w wieku od 17 do 25 lat.

Dla tej grupy kobiet w Irlandii wdrożony zostaje program bezpłatnej antykoncepcji. Program ma pokryć pełny koszt antykoncepcji na receptę, w tym: koszt konsultacji w celu omówienia opcji antykoncepcji i uzyskania tej recepty oraz koszt zapewnienia szeregu opcji antykoncepcji dostępnych obecnie dla posiadaczy kart medycznych.

W najbliższych tygodniach lekarze GP, apteki, ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodki planowania rodziny i studenckie przychodnie zdrowia będą podpisywać umowy z HSE na świadczenie usług w ramach programu.

Bezpłatna antykoncepcja

Informacje dotyczące programu będą dostępne na stronie internetowej HSE dotyczącej zdrowia seksualnego i dobrego samopoczucia. Informacje te będą regularnie aktualizowane i będą zawierały szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać dostęp do programu.

Program bezpłatnej antykoncepcji jest kluczowym elementem planu działania na rzecz zdrowia kobiet, który ma na celu usunięcie barier w dostępie do antykoncepcji, jak twierdzi rząd.

Więcej: gov.ie