Nowe zasady kontroli kierowców w Irlandii wchodzą w życie

To początek wdrażania nowych przepisów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na irlandzkich drogach.

Wraz z nadchodzącym długim weekendem zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kontroli kierowców w Irlandii.

Nowe przepisy w Irlandii

Od piątku, 31 maja, ruszają obowiązkowe testy na obecność narkotyków dla kierowców zaangażowanych w poważne wypadki drogowe.

Do tej pory funkcjonariusze Gardy przeprowadzali obowiązkowe testy tylko na obecność alkoholu u kierowców biorących udział w poważnych kolizjach. Funkcjonariusze mieli przy tym swobodę decydowania, czy w danej sytuacji przeprowadzić test na obecność narkotyków, na podstawie własnej oceny okoliczności i dowodów.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonariusze będą teraz mieli obowiązek do testowania kierowców na obecność narkotyków w ich organizmach w przypadku poważnych wypadków drogowych.

Test trzeźwości

Departament Transportu poinformował, że dodatkowy obowiązkowy test na obecność narkotyków wynika z badań i dowodów wskazujących na wzrost liczby przypadków jazdy pod wpływem narkotyków na irlandzkich drogach.

Zmiana ta ma na celu zniechęcenie do niebezpiecznego zachowania za kierownicą oraz zapewnienie wykrycia wszystkich osób prowadzących pod wpływem narkotyków i biorących udział w poważnych kolizjach.

Departament niedawno zakupił dodatkowe 10,000 testów 'Drugwipe’, aby zapewnić funkcjonariuszom Gardy odpowiednie wyposażenie do przeprowadzania zwiększonej liczby przydrożnych testów narkotykowych.

Przydrożny test na obecność narkotyków zwykle zajmuje osiem minut, aby pokazać wyniki, chociaż nowe prawo przewiduje maksymalny czas oczekiwania wynoszący 30 minut po dostarczeniu próbki śliny przez kierowcę.

Limity prędkości w Irlandii

Oprócz wprowadzenia obowiązkowych testów narkotykowych, podpisano również nowe przepisy dotyczące bezpieczniejszych domyślnych limitów prędkości w Irlandii.

Domyślne limity prędkości na drugorzędnych drogach krajowych zostaną zmniejszone ze 100 km/h do 80 km/h, na drogach wiejskich lub lokalnych z 80 km/h do 60 km/h, a na drogach w miastach, miasteczkach i obszarach zabudowanych z 50 km/h do 30 km/h.

Rzecznik Departamentu powiedział, że nowe limity prędkości będą „wprowadzane etapami” i rozumie się, że zmiany te zostaną wprowadzone najwcześniej w drugiej połowie tego roku.

Czytaj też: Nowy system Gardy wdrożony – kary dla kierowców w Irlandii